Whether in the online shop, on social media or on the website: Professional product photos provide decisive added value for making the purchase decision. With the mobile photo studio, you can easily set the perfect scene for your products.
Foldable photo box: this little mini studio can be folded down to a trim 3 cm in height and takes up barely any space when on the move
Light box with accessories: the little photo studio including LED ring light, diffuser fabric and colour backgrounds contains everything you need for good product photography
Take them easily yourself: great product images even without any in-depth knowledge of professional product photography - and without any major costs
From warm white to daylight bright: control the colour temperature in 3 stages using the cable remote control for optimised and even lighting
From radiantly bright to pleasantly dimmed: the light intensity can be adjusted in 10 stages
LED lights are economical and thus more durable than conventional lamps
Always the right mood: the mobile photo studio set for product photography contains 6 backgrounds to ensure the right colour for every scenario, be it classic white, sleek beige or green
Photo studio to go: the light box can be packed up extremely small for transport and storage and is a piece of essential equipment for all online traders and photographers who like to be flexible and practical
| Energy Efficiency Class A to G | F |
| Dimm function | 10 Levels |
| Light color / color temperature | 2100 K/3000 K/5500 K |
| Model | Smartphone |
| Number of LEDs | 128 |
| Cable Length | 190 cm |
| Width x Depth x Height | 50 x 50 x 50 cm |
| External power supply | USB 5,2V/2A |
| Power Supply | External Power Supply |
We recommend operating the LED ring light on an external power supply with USB-A connection. This LED ring light contains a light source of energy efficiency class "F". The LED ring light can be replaced.
For best results: create product images using high-quality smartphone cameras, SLR or system cameras.