Create great content just the way you want it - with the LED ring light including smartphone holder, RGB mode and extendable tripod up to 138 cm for a wide range of applications. Here you get extraordinary perspectives in the best light.
Colourful play of colours: switch on RGB mode on the LED ring light and play with 29 colour options including dynamic effects - for a unique ambience on shoots, live streams and video
Sparkling charming eye effect: LED ring light magically creates a light in the eyes through reflections
From warm white to daylight bright: control the colour temperature in 3 stages using the cabled remote control, for the optimised and even illumination of videos and portraits, for example
From radiantly bright to pleasantly dimmed: Light intensity can be adjusted in 9 or 8 stages in RGB mode
Photo studio to go: the ring light can be folded together and stored in the stand - perfect for all bloggers and vloggers who are on the go a lot
Up and away: extendable up to 138 cm, ideal for larger scenarios or for being photographed sitting or standing
Optimised illumination during make-up tutorials or selfie portraits: can also be used as a table tripod at its minimum height of 52 cm
Always the perfect recording position: portrait and landscape format thanks to smartphone holder with ball head and flexible swan neck
One ring light - three ¼" connection options: all connections with ¼" in one place for e.g. swan neck accessories, smartphones, adapter screws
One right light - four cold shoe connection options: the cold shoe connections are located on all sides for professional and creative photos and videos with further accessories, e.g. microphone, webcam
| Colour | Black |
| Shade of colour | Black |
| Energy Efficiency Class A to G | F |
| On-mode power (Pon): | 7.5 W |
| Can be Dimmed | Yes |
| Dimm function | 8 levels |
| Gooseneck length | 11 cm |
| Light color / color temperature | Daylight - 6500 K/Neutral White - 4500 K/Warm White - 3000 K |
| Max. Lumen | 1100 lm |
| Model | Smartphone |
| Number of LEDs | 158 |
| Cable Length | 190 cm |
| Diameter | 265 mm |
| Weight about | 1200 g |
| External power supply | USB 5,0V/1,53A |
| Power Supply | External Power Supply |
| EPREL_registration number | 1930516 |