Sturdy metal housing for protection against damage and outside interference
Reliable, secure connection and high-quality transfers: the lockable XLR connector means that the microphone can be released from the cable simply by unlocking it
If you don’t want to be heard: there’s a handy On/Off switch for rapid muting
| Colour | Silver |
| Shade of colour | Silver |
| Connection | Cables |
| Connection | 6.35 mm Jack Plug, XLR Socket |
| Frequency Range | 100 Hz - 10 kHz |
| Impedance | 600 Ω |
| Directivity | Uni-directional |
| Material | Metal |
| Microphone Type | Dynamic |
| Model | Mono |
| Sensitivity | - 71 dB |
| Type | Handheld microphone |
| Cable Length | 3 m |
| Height | 180 mm |
| Length | 54 mm |
| Weight | 380 g |
| Width | 54 mm |