With a micro USB connection for smartphones and tablets, ideal as external memory
Allows direct recording and playback of films in FullHD
| Colour | Black |
| Line | Laeta Twin |
| Shade of colour | Black |
| Connection | USB 2.0 Micro B Plug OTG, USB-Typ-A-Plug |
| Data Transfer Rate | 40 MB/s |
| USB Standard | USB 2.0/USB 3.0 |
| Memory Capacity | 64 GB |
| Transfer Rate (Reading) | 40 MB/s |
| Additional Functions | OTG |
| Material | Metal |
| Depth | 8.5 mm |
| Height | 70 mm |
| Width | 18 mm |
The operating instructions for the "Laeta Twin" USB stick can be found at www.hama.com under item number 00181098.
Never use both sockets simultaneously.
Keep the exFAT format for problem-free use
Place check the product information from the manufacturer in question to determine whether your device is OTG capable.
USB 3.2 Gen 1 is suitable for all devices with USB interface and is backwards compatible with USB 2.0.
The reading speed of 40 MB/s can only be achieved with a USB 3.2 Gen. 1 interface. If a USB 2.0 interface is used, the speed will be reduced.