With a micro USB connection for smartphones and tablets, ideal as external memory
Allows direct recording and playback of films in FullHD
| Colour | Black |
| Line | Laeta Twin |
| Shade of colour | Black |
| Connection | USB 2.0 Micro B Plug OTG, USB-Typ-A-Plug |
| Data Transfer Rate | 40 MB/s |
| USB Standard | USB 2.0/USB 3.0 |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Transfer Rate (Reading) | 40 MB/s |
| Additional Functions | OTG |
| Material | Metal |
| Depth | 8.5 mm |
| Height | 70 mm |
| Width | 18 mm |
The operating instructions for the "Laeta Twin" USB stick can be found at www.hama.com under item number 00181099.
Never use both sockets simultaneously.
Keep the exFAT format for proper use.
Place check the product information from the manufacturer in question to determine whether your device is OTG capable.
USB 3.2 Gen 1 is suitable for all devices with USB interface and is backwards compatible with USB 2.0.
The reading speed of 40 MB/s can only be achieved with a USB 3.2 Gen. 1 interface. If a USB 2.0 interface is used, the speed will be reduced.