| Colour | Blue |
| Line | Rotate |
| Shade of colour | Petrol blue |
| Connection | USB-Typ-A-Plug |
| Data Transfer Rate | 90 MB/s |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Transfer Rate (Reading) | 90 MB/s |
| Material | Metal, Plastic Material |
| Depth | 8 mm |
| Height | 18 mm |
| Width | 66 mm |
The operating instructions for the "Rotate" USB stick can be found at www.hama.com under item number 00182474.
USB 3.2 Gen 1 is suitable for all devices with USB interface and is backwards compatible with USB 2.0.
The read rate of 90 MB/s can only be achieved with a USB 3.2 Gen. 1 interface. If a USB 2.0 interface is used, the speed will be reduced.