High-quality and robust metal casing
No more bothersome trying out: USB-C plugs can be plugged in at will
| Colour | Silver |
| Line | Uni-C Rotate Pro |
| Shade of colour | Silver |
| Connection | USB-C-plug |
| Data Transfer Rate | 70 MB/s |
| USB Standard | USB 3.1 Gen 1 |
| Memory Capacity | 32 GB |
| Transfer Rate (Reading) | 70 MB/s |
| Additional Functions | OTG |
| Material | Metal |
| Depth | 9.3 mm |
| Height | 53 mm |
| Width | 17 mm |
The operating instructions for the "Uni-C Rotate Pro" USB stick can be found at www.hama.com under item number 00182494.
The reading speed of 70 MB/s can only be achieved with a USB 3.2 Gen 1 interface. If a USB 2.0 interface is used, the speed will be reduced.