Super speed data transfer rates of up to 5 Gbps
SD and micro-SD card reader supports memory cards up to 2 TB
Topside socket allows you to plug USB devices in on the top for added simplicity and convenience
High-quality and sturdy aluminium housing with a sophisticated finish
Large socket distance allows problem-free connection even of wide plugs
Flexible materials guarantee optimum kink protection and prevent cable breakage
High-quality materials and workmanship guarantee excellent transmission quality
| Colour | Black/Grey |
| Productline | Essential Line |
| Shade of colour | Anthracite, Black |
| Quality | Essential |
| Connection | USB-C-plug, USB-Typ-A-Plug |
| Connection Cable | Integrated |
| Connection Details | 1x SD / SD/HC/XC / max. 2 TB, 1x microSD / microSD/HC/XC / max. 2 TB, 3x USB-A / USB 3.2 Gen1 / max. 5 Gbit/s |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Standard | USB-3.2 Gen 1 |
| Memory Card Type 1 | SD Card/microSD |
| Model | Bus Powered |
| Depth (Body) | 5.5 cm |
| Height (Body) | 2.7 cm |
| Width (Body) | 9.4 cm |
| Power supply included | No |
| Required high performance power supply | Not relevant |
| Required minimum power supply | Not relevant |
| USB PD | No |